Opłaty związane z publicznym odtwarzaniem muzyki na imprezach okolicznościowych

 

Kto za to płaci?

 

Na stronie ZAIKS-u można znaleźć wszelkiego rodzaju umowy, które można z tą instytucją zawrzeć. Jednak żadna z nich nie daje możliwości, aby DJ czy zespół muzyczny opłacał ZAIKS w formie abonamentu. Zawsze jest to jednorazowa opłata za każdą imprezę. Więc jeśli spotkacie jakiegoś mojego kolegę po fachu, który będzie bił się w piersi i przyrzekał, że on opłaca tantiemy i ma umowę z ZAIKS-em, to po prostu kłamie w żywe oczy.

 

Umowę z ZAIKS-em  może podpisać dowolny hotel, restauracja, dom weselny. Młode pary i DJ-e nie mają tam czego szukać.

 

 

Stanowisko ZAIKS-u

 

Informacje zamieszczone na stronie internetowej mówią, że opłaty może wnieść restauracja, młoda para lub DJ (czyli nie ma jasno określonej osoby - to właśnie powoduje wszystkie problemy).

 

Chcąc działać zgodnie z prawem, postanowiłem uzyskać pisemną odpowiedź na ten temat i wyjaśnić jak to powinno być raz na zawsze. Zatem przeprowadziłem ożywioną dyskusję mailową z osobami kontaktowymi ze strony rzeczonej organizacji.

 

ZAIKS działa zawierając umowy o publiczne odtwarzania utworów bezpośrednio z właścicielami lokali, w których odbywają się imprezy. Rozumiem to następująco: każdy legalnie działający dom weselny, restauracja lub hotel powinien podpisać umowę z ZAIKS-em i tyle. Niestety nie w każdym lokalu właściciel jest tak światłym człowiekiem. Wielokrotnie zdażyło mi się dyskutować na temat opłat z menadżerami, właścicielami i kierownikami lokali. Wielu z nich miało własne zdanie na ten temat, niekoniecznie pasujące do rzeczywistości.

 

Restaurator może nie płacić tantiem za prawa autorskie, jednak powinien w umowie z młodą parą zamieścić punkt, w którym przenosi opłaty na nowożeńców. Taki zabieg jest często spotykany i z tego co zrozumiałem z korespondencji wymienionej z ZAIKS-em - jak najbardziej dozwolony.

 

 

Jak to wygląda u mnie?

 

1. Jeśli lokal opłaca tantiemy, to wszystko załatwione.

 

2. Jeśli to Wy musicie te kwestie uregulować, chętnie Wam pomogę. Zajmę się wypełnieniem niezbędnych papierów i wniesieniem opłaty. Opłata ta zostanie doliczona do kosztów oprawy muzycznej wesela.

 

 

Ile to kosztuje?

 

W zależności od powiatu spotkałem się z dwoma sposobami ustalania stawki.

 

1. Pierwszy sposób to wniesienie opłaty uzależnionej od wysokości honorarium zespołu lub DJ-a. Pobierana jest opłata w wysokości 10% wynagrodzenia za oprawę muzyczną.

 

2. Drugi sposób to tabela ze stawkami, gdzie stawka uzależniona jest od ilości par na imprezie oraz wielkości miejscowości, w której ona się odbędzie.

 

Kontrola na weselu

 

Osobiście nie miałem jeszcze kontroli na weselu czy osiemnastce, jednak z licznych tematów, które pojawiają się na forach internetowych wynika, że można się z nimi spotkać. Przebieg kontroli jest mi znany z dawnych lat, kiedy jeszcze pracowałem jako DJ na dyskotekach, a tam kontrole są znacznie częstsze.

 

Osoby kontrolujące mają odpowiednie uprawnienia do tego, aby wejść do lokalu i sprawdzić to, co podlega ich kompetencjom. Nie jest najlepszym pomysłem utrudnianie im pracy. Kontrole przeprowadza policja gospodarcza od 2005 roku. Na jednym forum znalazłem nawet temat gdzie Pan Młody wraz z DJ-em zakończyli wesele drzemką w areszcie.

 

Kontrolerzy interesują się trzema kwestiami:

 

1. ZAIKS - czy został opłacony

 

2. Czy DJ gra z legalnych nośników (oczywiście ja gram legalnie)

 

3. Czy wszyscy pracownicy mają umowy z pracodawcą i nie pracują "na czarno"

Podsumowanie

 

Koszty jakie trzeba ponieść nie są duże i szanując prawa autorów muzyki i tekstów, warto je uregulować i bawić się spokojnie. Kary wynikające z rzadkiej, ale jednak możliwej kontroli, mogą być o wiele bardziej dotkliwe.

 

 

 Od czasu kiedy napisałem ten artykuł ZAIKS stworzył stronę internetową, na której można wyliczyć jaką kwotę należy zapłacić i przez internet załatwić wszystkie formalności. Jest to duże ułatwienie, z którego korzystam i zachęcam wszystkich. Jest to spore uproszczenie i wydaje mi się, że koszty są nieco niższe niż w tabeli stawek. Dla ułatwienie podaję link do strony, na której można wszystko załatwić:

 

Strona ZAIKS ONLINE

Logo imprezja

ZAIKS na weselu

Imprezja Damian Nowaczyk logo Facebook DJ Damian Nowaczyk

Damian Nowaczyk

 

+48 503 836 965

 

nowaczykdamian@gmail.com

DJ Union logo
Nowa Jakość Rozrywki
Ogólnopolskie Stowarzyszenie wodzirejów logo
Logo imprezja
Imprezja Damian Nowaczyk logo Facebook DJ Damian Nowaczyk
DJ Union logo
Nowa Jakość Rozrywki
Ogólnopolskie Stowarzyszenie wodzirejów logo