Opłaty związane z publicznym odtwarzaniem muzyki na imprezach okolicznościowych

 

Kto za to płaci?

 

Na stronie ZAIKS-u można znaleźć wszelkiego rodzaju umowy, które można z tą instytucją zawrzeć. Jednak żadna z nich nie daje możliwości, aby DJ czy zespół muzyczny opłacał ZAIKS w formie abonamentu. Zawsze jest to jednorazowa opłata za każdą imprezę. Więc jeśli spotkacie jakiegoś mojego kolegę po fachu, który będzie bił się w piersi i przyrzekał, że on opłaca tantiemy i ma umowę z ZAIKS-em, to po prostu kłamie w żywe oczy.

 

Umowę z ZAIKS-em  może podpisać dowolny hotel, restauracja, dom weselny. Młode pary i DJ-e nie mają tam czego szukać.

 

 

Stanowisko ZAIKS-u

 

Informacje zamieszczone na stronie internetowej mówią, że opłaty może wnieść restauracja, młoda para lub DJ (czyli nie ma jasno określonej osoby - to właśnie powoduje wszystkie problemy).

 

Chcąc działać zgodnie z prawem, postanowiłem uzyskać pisemną odpowiedź na ten temat i wyjaśnić jak to powinno być raz na zawsze. Zatem przeprowadziłem ożywioną dyskusję mailową z osobami kontaktowymi ze strony rzeczonej organizacji.

 

ZAIKS działa zawierając umowy o publiczne odtwarzania utworów bezpośrednio z właścicielami lokali, w których odbywają się imprezy. Rozumiem to następująco: każdy legalnie działający dom weselny, restauracja lub hotel powinien podpisać umowę z ZAIKS-em i tyle. Niestety nie w każdym lokalu właściciel jest tak światłym człowiekiem. Wielokrotnie zdażyło mi się dyskutować na temat opłat z menadżerami, właścicielami i kierownikami lokali. Wielu z nich miało własne zdanie na ten temat, niekoniecznie pasujące do rzeczywistości.

 

Restaurator może nie płacić tantiem za prawa autorskie, jednak powinien w umowie z młodą parą zamieścić punkt, w którym przenosi opłaty na nowożeńców. Taki zabieg jest często spotykany i z tego co zrozumiałem z korespondencji wymienionej z ZAIKS-em - jak najbardziej dozwolony.

 

 

Jak to wygląda u mnie?

 

1. Jeśli lokal opłaca tantiemy, to wszystko załatwione.

 

2. Jeśli to Wy musicie te kwestie uregulować, chętnie Wam pomogę. Zajmę się wypełnieniem niezbędnych papierów i wniesieniem opłaty. Opłata ta zostanie doliczona do kosztów oprawy muzycznej wesela.

 

 

Ile to kosztuje?

 

W zależności od powiatu spotkałem się z dwoma sposobami ustalania stawki.

 

1. Pierwszy sposób to wniesienie opłaty uzależnionej od wysokości honorarium zespołu lub DJ-a. Pobierana jest opłata w wysokości 10% wynagrodzenia za oprawę muzyczną.

 

2. Drugi sposób to tabela ze stawkami, gdzie stawka uzależniona jest od ilości par na imprezie oraz wielkości miejscowości, w której ona się odbędzie.

 

Kontrola na weselu

 

Osobiście nie miałem jeszcze kontroli na weselu czy osiemnastce, jednak z licznych tematów, które pojawiają się na forach internetowych wynika, że można się z nimi spotkać. Przebieg kontroli jest mi znany z dawnych lat, kiedy jeszcze pracowałem jako DJ na dyskotekach, a tam kontrole są znacznie częstsze.

 

Osoby kontrolujące mają odpowiednie uprawnienia do tego, aby wejść do lokalu i sprawdzić to, co podlega ich kompetencjom. Nie jest najlepszym pomysłem utrudnianie im pracy. Kontrole przeprowadza policja gospodarcza od 2005 roku. Na jednym forum znalazłem nawet temat gdzie Pan Młody wraz z DJ-em zakończyli wesele drzemką w areszcie.

 

Kontrolerzy interesują się trzema kwestiami:

 

1. ZAIKS - czy został opłacony

 

2. Czy DJ gra z legalnych nośników (oczywiście ja gram legalnie)

 

3. Czy wszyscy pracownicy mają umowy z pracodawcą i nie pracują "na czarno"

Podsumowanie

 

Koszty jakie trzeba ponieść nie są duże i szanując prawa autorów muzyki i tekstów, warto je uregulować i bawić się spokojnie. Kary wynikające z rzadkiej, ale jednak możliwej kontroli, mogą być o wiele bardziej dotkliwe.

 

 

 Od czasu kiedy napisałem ten artykuł ZAIKS stworzył stronę internetową, na której można wyliczyć jaką kwotę należy zapłacić i przez internet załatwić wszystkie formalności. Jest to duże ułatwienie, z którego korzystam i zachęcam wszystkich. Jest to spore uproszczenie i wydaje mi się, że koszty są nieco niższe niż w tabeli stawek. Dla ułatwienie podaję link do strony, na której można wszystko załatwić:

 

Strona ZAIKS ONLINE

Logo imprezja

ZAIKS na weselu

Imprezja Damian Nowaczyk logo Facebook DJ Damian Nowaczyk

Damian Nowaczyk

 

+48 503 836 965

 

biuro@imprezja.pl

DJ Union logo
Nowa Jakość Rozrywki
Ogólnopolskie Stowarzyszenie wodzirejów logo
Logo imprezja
Imprezja Damian Nowaczyk logo Facebook DJ Damian Nowaczyk
DJ Union logo
Nowa Jakość Rozrywki
Ogólnopolskie Stowarzyszenie wodzirejów logo