Opłaty związane z publicznym odtwarzaniem muzyki na imprezach okolicznościowych. Jak załatwić formalności z ZAIKS na wesele

Kto płaci ZAIKS?

Na stronie ZAIKS-u można znaleźć wszelkiego rodzaju umowy, które można z tą instytucją zawrzeć. Jednak żadna z nich nie daje możliwości, aby DJ czy zespół muzyczny opłacał ZAIKS w formie abonamentu. Zawsze jest to jednorazowa opłata za każdą imprezę. Więc jeśli spotkacie jakiegoś mojego kolegę po fachu, który będzie bił się w piersi i przyrzekał, że on opłaca tantiemy i ma umowę z ZAIKS-em, to z pewnością kłamie w żywe oczy.

Umowę z ZAIKS-em  może podpisać dowolny hotel, restauracja, dom weselny. Młode pary i DJ-e nie mają tam czego szukać.

Stanowisko ZAIKS-u

Informacje zamieszczone na stronie internetowej mówią, że opłaty może wnieść restauracja, młoda para lub DJ (czyli nie ma jasno określonej osoby – to właśnie powoduje wszystkie problemy).

Chcąc działać zgodnie z prawem, postanowiłem uzyskać pisemną odpowiedź na ten temat i wyjaśnić jak to powinno być raz na zawsze. Zatem przeprowadziłem ożywioną dyskusję mailową z osobami kontaktowymi ze strony rzeczonej organizacji.

ZAIKS działa zawierając umowy o publiczne odtwarzania utworów bezpośrednio z właścicielami lokali, w których odbywają się imprezy. Rozumiem to następująco: każdy legalnie działający dom weselny, restauracja lub hotel powinien podpisać umowę z ZAIKS-em i tyle. Niestety nie w każdym lokalu właściciel jest tak światłym człowiekiem. Wielokrotnie zdażyło mi się dyskutować na temat opłat z menadżerami, właścicielami i kierownikami lokali. Wielu z nich miało własne zdanie na ten temat, niekoniecznie pasujące do rzeczywistości.

Restaurator może nie płacić tantiem za prawa autorskie, jednak powinien w umowie z młodą parą zamieścić punkt, w którym przenosi opłaty na nowożeńców. Taki zabieg jest często spotykany i z tego co zrozumiałem z korespondencji wymienionej z ZAIKS-em – jak najbardziej dozwolony.

Jak to wygląda u mnie?

1. Jeśli lokal opłaca tantiemy, to wszystko załatwione.

2. Jeśli to Wy musicie te kwestie uregulować, chętnie Wam pomogę. Zajmę się wypełnieniem niezbędnych papierów i wniesieniem opłaty. Opłata ta zostanie doliczona do kosztów oprawy muzycznej wesela.

Ile to kosztuje?

W zależności od powiatu spotkałem się z dwoma sposobami ustalania stawki.

1. Pierwszy sposób to wniesienie opłaty uzależnionej od wysokości honorarium zespołu lub DJ-a. Pobierana jest opłata w wysokości 10% wynagrodzenia za oprawę muzyczną.

2. Drugi sposób to tabela ze stawkami, gdzie stawka uzależniona jest od ilości par na imprezie oraz wielkości miejscowości, w której ona się odbędzie.

Kontrola na weselu

Osobiście nie miałem jeszcze kontroli na weselu czy osiemnastce, jednak z licznych tematów, które pojawiają się na forach internetowych wynika, że można się z nimi spotkać. Przebieg kontroli jest mi znany z dawnych lat, kiedy jeszcze pracowałem jako DJ na dyskotekach, a tam kontrole są znacznie częstsze.

Osoby kontrolujące mają odpowiednie uprawnienia do tego, aby wejść do lokalu i sprawdzić to, co podlega ich kompetencjom. Nie jest najlepszym pomysłem utrudnianie im pracy. Kontrole przeprowadza policja gospodarcza od 2005 roku. Na jednym forum znalazłem nawet temat gdzie Pan Młody wraz z DJ-em zakończyli wesele drzemką w areszcie.

Kontrolerzy interesują się trzema kwestiami:

1. ZAIKS – czy został opłacony

2. Czy DJ gra z legalnych nośników (oczywiście ja gram legalnie)

3. Czy wszyscy pracownicy mają umowy z pracodawcą i nie pracują „na czarno”

Podsumowanie

Koszty jakie trzeba ponieść nie są duże i szanując prawa autorów muzyki i tekstów, warto je uregulować i bawić się spokojnie. Reasumując Kary wynikające z rzadkiej, ale jednak możliwej kontroli, mogą być o wiele bardziej dotkliwe.

 Od czasu kiedy napisałem ten artykuł ZAIKS stworzył stronę internetową, na której można wyliczyć jaką kwotę należy zapłacić i przez internet załatwić wszystkie formalności. Jest to duże ułatwienie, z którego korzystam i w związku z tym zachęcam wszystkich. Jest to spore uproszczenie i wydaje mi się, że koszty są nieco niższe niż w tabeli stawek. Dla ułatwienie podaję link do strony, na której można wszystko załatwić:

Strona ZAIKS ONLINE

Więcej ciekawych weselnych tematów – link