To nie jest kolejna lista piosenek weselnych, które DJ powinien puścić i zostanie dzięki temu gwiazdą w swoim fachu.

Znajdziecie tu znacznie więcej użytecznej wiedzy o tym, co się gra na weselu.

Jako DJ i Wodzirej prowadzę wesela już ponad 18 lat. Dlatego postanowiłem się podzielić zdobytym doświadczeniem, aby Wasze wesele było jeszcze lepsze. Działam w tej branży z pełnym zaangażowaniem i prowadząc imprezy zawsze staram się wykonać swoją pracę jak najlepiej. Jeśli chcesz mnie lepiej poznać zapraszam do zakładki O MNIE

Trendy w muzyce weselnej

bańki mydlane i ciężki dym

Pamiętam jak jeszcze nie tak dawno temu młodzież przychodziła do mnie prosić o włączenie „Coco Jambo”. Teraz nadal przychodzą po ten sam przebój, ale już jako rodzice weselni czy wujkowie. Powyższy przykład mówi jedno: każdy z nas kocha muzykę, przy której bawił się kiedy był piękny i młody. Dlatego podstawowy repertuar weselny zmienia się dość wolno. Na weselu rozpiętość wiekowa gości jest bardzo duża i każdy chciałby usłyszeć hity ze swojej młodości lub przypomnieć sobie przeboje z ostatniego wesela na którym się bawił, np. 12 lat temu.

Promowanie nowości muzycznych na weselu to kiepski pomysł. Oczywiście aktualne hity na czasie mogą się fajnie przyjąć, jednak opieranie całego przyjęcia na najnowszej liście przebojów z radia to recepta na katastrofę.

Muzyka weselna to głównie muzyka taneczna. Dlatego wielką karierę zrobiło disco-polo. Przepraszam wszystkich fanów tego gatunku za szczerość wypowiedzi, ale disco-polo nadaje się jedynie do tańca. Do takiego stwierdzenia doszedłem dość dawno. Jeszcze przed wielkim odrodzeniem się tego gatunku w 2012 roku za sprawą przeboju „Ona tańczy dla mnie”.

Ta muzyka nie niesie w sobie wielkiego przesłania, wspaniałych instrumentalnych solówek, a od wokalistów nie wymaga żadnej skali głosu. Technicznie rzecz ujmując, ten gatunek odniósł sukces dzięki przerysowanej rytmice. Prosty, dobrze słyszalny rytm sprawia, że łatwo się tańczy. Do tego nieskomplikowany tekst, który łatwo zapamiętać i to tyle. Żadnej magii w tym nie ma. Dodam, że nie mam oporów z graniem tej muzyki. Jeśli trafiam na przyjęcie, gdzie goście nic innego nie czują, to przecież jestem tam dla nich i stanę na głowie, żeby to wesele jak najlepiej się udało.

Wesele bez disco-polo

Tak to możliwe i masz dużą szansę się na takim znaleźć. Bardzo wiele zespołów zastrzega sobie w umowie, że nie grają disco-polo. Inni, że ewentualnie jeden czy dwa kawałki, i to tylko na wyraźne życzenie gości. Z drugiej strony Młode Pary coraz częściej życzą sobie w umowie zaznaczyć, że ich wesele będzie nowoczesne i bez disco-polo. Chętnie przyjmuję takie wyzwania i zdarza się, że na takim przyjęciu weselnym nawet nikt z gości nie podejdzie poprosić o te hity.

Osobiście uważam, że ten trend będzie coraz silniejszy.

Trzymanie się jednego gatunku

Wesele to muzyczna podróż w czasie i przestrzeni. Cała noc powinna być pełna atrakcji, które sprawią, że wszystkie pokolenia biesiadników weselnych znajdą się na parkiecie. Uniwersalne przeboje, które podobają się wszystkim nie istnieją. Jednak zawodowy DJ potrafi tak zbudować bloczek muzyczny, że znajdą się w nim ciekawie połączone gatunki muzyczne (dla każdego coś miłego). Więc nawet jeśli jedna piosenka jest nietrafiona, to i tak warto poczekać na parkiecie i przemęczyć się te trzy minuty, bo zaraz może być prawdziwy hit z mojej młodości.

Brak rozmaitości najzwyczajniej w świecie jest nudny.

Playlista od Młodej Pary

zabawa taneczna Imprezja
Zabawa na weselu

Oczywiście zdarzają się takie sytuacje. Tylko po co zatrudniacie profesjonalnego DJ-a weselnego skoro sami wiecie lepiej co ma być na Waszej imprezie. Lubię dostać od narzeczonych listę kilku lub kilkunastu przebojów na których im bardzo mocno zależy, nawet jeśli na pierwszy rzut oka uważam, że nie są to hity weselne. Różne imprezy i różne gusta się trafiają, a z licznych sytuacji związanych z muzyką na prowadzonych przeze mnie weselach mógłbym napisać całą książkę a nie tylko artykuł. Tyle razy dałem się zaskoczyć tym, czego oczekiwali goście.

Na temat wyboru osoby, które poprowadzi Wasze przyjęcie napiszę później. Jednak pamiętajcie, że DJ jest po to, aby dopasować muzykę do Waszych gości, a nie włączyć tylko te piosenki, które mu każecie. Zostawcie mu choć trochę swobody, a jeśli jest dobry, to zyskacie dzięki temu wspaniałe wesele.

BLACK LIST – Czego para młoda nie chce słyszeć / tańczyć

To bardzo ciekawy pomysł. Polecam się nad nim zastanowić. Nie jest konieczny, ale jeśli wśród znanych hitów weselnych masz jakiś, który szczególnie działa Ci na nerwy powiedz o tym i sprawa załatwiona. Staram się, aby Wasze wesele było magiczną nocą, więc po co nadepnąć Pannie Młodej na odcisk piosenką, które jej się źle kojarzy. Dlatego właśnie podczas rozmowy i budowania scenariusza zabawy weselnej staram się więcej słuchać niż mówić.

Długość bloków muzycznych

DJ na weselu ma za zadanie tak poprowadzić imprezę, żeby wszystko grało. Także jedzenie i atrakcje dodatkowe. Więc jeśli obsługa prosi o trochę czasu, aby posprzątać ze stołów i coś naszykować to trzeba tak pokierować zabawą, żeby im się udało. Jeśli kuchnia ma już gotowy gorący posiłek i czeka, aż Wodzirej zaprosi do stołu, to lepiej skrócić zabawę, niż narażać się na gniew szefa kuchni i gości zajadających zimne potrawy. Ile powinien trwać bloczek? Nie ma jednej dobrej odpowiedzi. To kwestia tego jak przebiega zabawa, ilu jest gości, czy też jak gorąco jest na sali. Wszystko sprowadza się do wyczucia.

Choć czasem zdarzają się goście, którzy dokładnie wiedzą czego chcą. Jako przykład podam bal dla seniorów: tam bloczki trwają 3 kawałki. Dlaczego? Kiedy zaczyna się pierwszy utwór, wszyscy ruszają na parkiet bez ociągania. Gdy zaczyna się muzyka to po prostu zaczyna się zabawa dla wszystkich, więc krótkie bloki dodatkowo zmniejszają ryzyko zawału serca u bardziej wrażliwych gości.

Na weselach zdarzało mi się robić bloki bardzo różnej długości. Zawsze staram się, aby długość każdego bloczku była po prostu odpowiednia.

Muzyka w przerwie

Na moich imprezach zawsze w przerwie towarzyszy Wam muzyka. Cicha i nastrojowa, „do tzw. kotleta” zamiast skocznych kawałków. Ciasto jemy np. przy hitach Erica Claptona, Roxette, Savage Garden i wielu innych, których lepiej się słucha, niż do nich tańczy.

Co się gra na weselach?

Moim skromnym zdaniem lepiej zapytać „dla kogo się gra” niż „co się gra”. Polska to kulturowo bardzo bogaty i zróżnicowany kraj. W wielu województwach i rejonach są unikalne tradycje weselne nieznane nikomu z zewnątrz. Tak samo regionalna muzyka wywiera wpływ na to, czego goście oczekują na przyjęciu weselnym. Sztuką w tej branży jest zrobić dobre rozeznanie poświęcając na to sporo czasu, być otwartym na ludzi i ich ciekawe pomysły.

Wesele „szyte na miarę”

szabla wodzirejska
Szabla do tortu

Na spotkaniu przed weselem zawsze staram się trochę poznać narzeczonych oraz dowiedzieć czegoś więcej o zaproszonych gościach, np. skąd pochodzą, czym się zajmują zawodowo, może mają jakieś ciekawe pasje.

Bardzo rozwijające są wesela międzynarodowe. Staram się zawsze wycisnąć z Młodej Pary jak najwięcej wiedzy o tradycjach weselnych, zwyczajach zabawowych i ulubionych hitach gości z zagranicy.

Dzięki temu mogę się przygotować i poprowadzić wspaniałe wesele dla wszystkich uczestników. Bardzo często układam jakąś choreografię do hitu z ojczyzny przyjezdnych gości i pamiętam o paru przebojach, które umilą im zabawę. Mogę też naszykować tematyczną zabawę specjalnie pod Wasze przyjęcie, jeśli np. uprawiacie jakiś sport lub macie ciekawy zawód.

Jak dogadać się z DJ-em

Na spotkaniu jeszcze przed podpisaniem umowy warto poinformować osobę której chcecie powierzyć odpowiedzialność za muzykę o swoich oczekiwaniach. Trafiają się czasem pseudo specjaliści, którzy głoszą frazesy: „ja już wiem co im zagrać”, „ja się na tym znam najlepiej”. Proponuję wtedy poszukać kogoś innego. Prowadzenie wesel to nie jest praca dla rzemieślników, którzy co sobotę grają tą samą playlistę od 10 lat i mówią, że zawsze się spisuje. Wiedza o muzyce, tańcu i ogromne doświadczenie w prowadzeniu imprez okolicznościowych nauczyły mnie, że nie ma dwóch takich samych wesel i każde trzeba odrobinkę inaczej poprowadzić, aby było wyjątkowym wspomnieniem dla Waszych gości.

Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając DJ-a weselnego? Chyba na najprostsze a jednak najważniejsze: trzeba się po prostu polubić. Po co Wam na weselu niesympatyczna osoba, do której nie macie ochoty się odzywać. Własne wesele to jedna z najbardziej stresujących sytuacji w życiu, więc lepiej sobie oszczędzić takich nieprzyjemności. Macie wybór i to Wasza decyzja.

Osobiście uważam, że najważniejsze u DJ-a weselnego jest zaangażowanie. Jak mówi stare przysłowie „miłości, przeziębienia i zaangażowania nie da się ukryć”.

Kierujcie się tym, a na pewno dobrze sobie poradzicie w wyłonieniu właściwego DJ-a na Wasze wesele.